Esenciálne oleje a ich účinky

Esenciálne oleje sú čisté, prírodné esencie extrahované z kôry, kvetov, ovocia, listov, orechov, živice či koreňov rastliny alebo stromu. Len jedna kvapka obsahuje zložitú sieť molekúl, ktoré telu pomôžu nespočetnými spôsobmi. Sú úplne a absolútne prírodné. 

Skutočná sila esenciálnych olejov nespočíva v tom, že vyvolávajú jednorázový terapeutický účinok, ale v tom, že vyrovnávajú fyziologický nedostatok harmónie a vášmu telu pomôžu dosiahnuť vnútornú rovnováhu, ktorú potrebuje pre uzdravenie. 

Každý esenciálny olej má svoje jedinečné účinky. Väčšina esenciálnych olejov je predmetom vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú ich antivirálne, antibakteriálne, antimykotické, protizápalové, antiseptické a mnohé ďalšie kvality.


Bergamotový olej

Bergamotový esenciálny olej sa používa už mnoho rokov na zmiernenie pocitu stresu, pozdvihnutie sebavedomia a na upokojenie a omladenie pokožky. Bergamot je jedinečný spomedzi citrusov pre svoju schopnosť povzbudiť a utíšiť. Olej má pozitívny vplyv na psychiku a zaberá proti stresu, pozdvihuje sebavedomie a podporuje pozitívnu náladu. Aróma esenciálneho oleja Bergamot má schopnosť odbúrať napätie a úzkosť. Bergamot olej mierni pocity sebaodsudzovania, nízkej sebahodnoty a zúfalstva. Podporuje rozvíjanie našej sebalásky a sebaprijatia hlavne u osôb , ktoré toto presvedčenie o svojej nedostatočnosti, nedokonalosti a neschopnosti byť milovaný, ukrývajú pod maskou veselosti a radosti. Je určený pre toho, kto má strach prezradiť svoje svoje skutočné myšlienky a pocity.

Pomarančový olej 

Esenciálny olej z pomaranča pozdvihuje náladu, prináša pocit tepla a šťastia jeho zloženie poskytuje protiplesňové, antibakteriálne, antidepresívne využitie. Okrem toho je olej protizápalový, silný antioxidant, uvoľňuje koliky a podporuje tráviaci systém. Uvoňuje stavy úzkosti, ktoré v sebe nosíme a ktoré sa prejavujú ako strach, nervozita, nepružnosť, workoholizmus,nedostatok zmyslu pre humor a presvedčenie o nedostatku. Je ideálny pre tých, ktorí berú život príliš vážne a zabúdajú, ako sa smiať. Zvyšuje sebadôveru a umožňuje človeku čeliť novým výzvam. Esenciálny olej pomaranč podporuje kreativitu, dobrú náladu, doplňuje fyzickú energiu, prepája nás s vnútorným dieťaťom – podporuje našu hravosť, prináša do nášho života spontánnosť, radosť a hravosť. Pomaranč pomáha rozvíjať v každom z nás jeho jedinečnú kreativitu. Prináša inšpiráciu pri riešení problémov každého druhu.

Ylang Ylang 

Nezameniteľná exotická zmyselná vôňa získaná z krásnych kvetov stromu ylang-ylang vás prenesie do raja, povzbudí vaše sexuálne zmysly. Názov ylang-ylang znamená "kvetina kvetín." Určite sa o tom presvedčíte. V aromaterapii sa Ylang Ylang používa na zmiernenie napätia a stresu a na podporu pozitívneho výhľadu. Ylang Ylang utišuje a upokojuje myseľ a telo, otvára srdce a zlepšuje náladu. Emocionálny charakteristický znak Ylangu je jemná eufória, ktorá sa môže používať vo všetkých fázach života na povznesenie emócií. Ylang Ylang môže pomôcť vyvážiť energiu muža a ženy, čím sa znižuje vnútorný konflikt medzi týmito zdanlivými protikladmi. Týmto spôsobom môže aróma oleja pozitívne ovplyvniť sexuálne vzťahy, pomôcť obnoviť sebadôveru a sebavedomie a inšpirovať tvorivosť.

Citrónový olej

Citrón má osviežujúcu a oživujúcu vôňu, ktorá rozjasňuje ducha a očisťuje myseľ. Je silným antioxidantom. Citrónový olej má "vysoké vibrácie", ktoré môžu zdvihnúť ducha a prekonať duševnú únavu. Citrónový olej veľmi dobre uvoľňuje myseľ a hovorí sa, že pomáha pri rozhodovacom procese bez toho, aby nadhodnocoval myseľ. Môže byť veľmi upokojujúci pre tých, ktorí sú emočne preťažení. Nádherná citrusová aróma tohto oleja vyživuje myseľ a napomáha ku koncentrácii. Zatiaľ čo citrón podporuje emocionálne telo, jeho hlavné účinky sú pociťované v duševnej rovine. Svieža vôňa citrónu zvyšuje schopnosť sústredenie. Odstraňuje duševnú únavu spôsobenú intenzívnym učením alebo čítaním. Citrón obnovuje energiu, duševnú flexibilitu a drive.

Levanduľový olej

Olej komunikácie. Olej, ktorý pomáha pri zaspávaní. Olej ktorý pomôže pri hojení popálenín. Olej, ktorý je vhodný do šatníka. Esenciálny olej Levanduľa napomáhá slovnému vyjadrovaniu. Ukľudňuje, pokiaľ ide o vyjadrovanie myšlienok a pocitov. Ľudia, ktorí potrebujú levanduľový olej sa schovávajú uprostred seba a blokujú všetky formy pravdivého sebavyjadrovania. Zatiaľ čo sa môžu navonok zdanlivo slovne vyjadrovať, v skutočnosti v sebe zadržiavajú svoje najvnútornejšie myšlienky a pocity, lebo ich komunikácia nevychádza ani zo srdca ani z duše. Podporuje uvoľnenie napätia a pocitu skľúčenosti, ktoré pramenia zo strachu pri vyjadrení seba samého. citovú úprimnosť a zaisťuje vyslovenie najvnútornejších myšlienok a túžob.

Mätový olej

Peppermint pôsobí na ego, rozptýli pýchu. Pomáha prekonať pocity podradnosti. Zatiaľ čo mäta prieporná zvyšuje koncentráciu, funguje na inej úrovni, aby uľahčila vstrebávanie nových nápadov. Zvyšuje naše recepčné kapacity na duševnej a duchovnej úrovni a bude prospešná pre tých, ktorí potrebujú inšpiráciu a pochopenie. Peppermint jedným nádychom sa preberiete k životu. Prečistí vám dýchacie cesty, nos, no proste celé dýchacie ústrojenstvo. Peppermint prináša radosť a veselosť do nášho srdca a duše. Posilňuje telo, myseľ a ducha, a pripomína nám, že život môže byť šťastný a nemusí sa ničoho báť. Dočasne uľavuje od emočného trápenia. Po použití oleja majú ľudia pocit, ako by životom ľahko plávali.

Klinček

Klinček je jeden z najsilnejších antioxidantov zo všetkých olejov. Klinčekový esenciálny olej utíši bolesť na duši, zahreje telo aj zmysly, dodá nám odvahu ísť po svojej životnej ceste. Podporí nás pri zrode niečoho nového. Odstraňuje mentálnu únavu, stres, podráždenosť, posilňuje psychiku, dodáva odvahu, mentálne tíši bolesti na duši. Esenciálny olej z plodov klinčeka uľahčuje zotavenie z únavy. Je výborným pomocníkom v čase stresu alebo vyčerpania. Keď sa používa na prevoňanie miestnosti, navodzuje príjemnú náladu. Olej výborne stimuluje pocit uvoľnenia a pomáha zmierňovať napätie. Lahodná vôňa prebúdza zmysly a má relaxačný účinok.Šalviový olej 

Má schopnosť Vás upokojiť v napätých stavoch a zároveň v prípade únavy vyvolať euforické stavy obnovenej energie. Šalviový esenciálny olej patrí medzi najvýznamnejšie ženské oleje v aromaterapii. Má silné afrodiziakálne účinky a široké terapeutické využitie hlavne čo sa týka a ženskej krásy a zdravia. Stimuluje zmysly, priaznivý vplyv na emócie, upokojuje, pomáha pri smútku a melanchólii, strese a napätí, afrodiziakum, podporuje kreatívne myslenie, vhodný pri depresii, pôsobí euforicky, podporuje intuíciu a čistú myseľ. Podporuje odpútanie sa od minulosti, zahladzuje staré jazvy, čistí a vytvára nový životný priestor. Pomáha zamerať pozornosť a sústrediť sa s otvorenou mysľou.

Rozmarín 

Psychologicky, Rozmarín môže obnoviť nadšenie a posilniť sebavedomie. Spája sa astrologicky so Slnkom, symbolom našej vitality a individuality, ohrieva Ducha a robí nás odvážnymi. Poskytuje pozitivitu, dôveru a koncentráciu. Rozmarín pomáha pri rozvoji pravého poznania a intelektu. Učí nás, že človek môže čerpať znalosti z omnoho väčšieho priestoru než je ľudská myseľ. Nabáda pozerať sa omnoho hlbšie ako obvykle a klásť omnoho prenikavejšie otázky, aby sme získali inšpiratívne odpovede. Rozširuje vedomie a podporuje príjem nových informácií a skúseností. Rozmarínový olej môže pomôcť v novom dome, škole, vo vzťahu. Učí nás, že nie sme schopní porozumieť všetkým veciam, pretože sa na veci pozeráme z pohľadu smrteľníka. Vyzýva nás veriť vo vyššiu moc, ďaleko inteligentnejšiu, než sme my sami.

Tymián

Tymián je jedným z najsilnejších prírodných antimikrobiálnych látok. Tymiánový olej je skvelý na podporu imunitného systému. Má utišujúce účinky, je protiinfekčný a môže byť dlhodobo užívaný na podporu zdravia. Tymián je energizujúci a pomáha rozptýliť melanchóliu. Napĺňa duchovnú silu a telesnú silu. Tymiánový olej je obzvlášť účinný pre ľudí, ktorí sú unavení, depresívni alebo letargickí. Pomáha oživiť a posilniť telo a myseľ a je to známy stimulant mozgu a pamäti. Stimuluje tiež cirkuláciu krvi a môže sa použiť na zvýšenie nízkeho krvného tlaku. Olej z tymiánu môže takisto zmierneniť chronickú únavu.

Škorica

Škorica má mimoriadne silnú, teplú, sladkú a korenistú arómu. Škoricový olej sa považuje za jeden z najsilnejších antimikrobiálnych esenciálnych olejov. Škoricový olej dodáva odvahu srdcu aj duši. Je to balzam pre všetkých, ktorí sa hanbia, neradi vystupujú pred väčším množstvom ľudí. Necháva zažiariť naše vnútorné svetlo, aby náš život mohol vychádzať z nášho autentického ja.  Strach a poníženie mení na sebavedomie. Neistotu mení na vierohodnosť a autentickosť. Podnecuje kreativitu a inšpiráciu. Pre mnohých je škorica synonymom vianoc. Pre svoju sladkú a korenistú chuť sa škoricový olej využíva pri varení.Santalové drevo

Santalové drevo upokojuje, harmonizuje a vyrovnáva emócie. Môže to pomôcť zvýšiť meditáciu. Santalový olej pomáha používateľom dosiahnuť väčší pokoj vďaka svojim rozsiahlym terapeutickým výhodám. Tento špeciálny éterický olej nemá len úžasnú vôňu, santalové drevo môže mať tiež vplyv na celkovú pohodu a duševné zdravie, spolu s mnohými ďalšími prekvapujúcimi liečivými vlastnosťami. Jedným z hlavných výhod santalového dreva je, že podporuje duševnú čistotu pri použití v aromaterapii alebo ako vôňa. Preto sa často používa na meditáciu, modlitbu alebo iné duchovné rituály.

Borovica

Borovica má jemnú arómu zelených lesov a pomáha zmierniť psychický stres a úzkosť. Borovicový olej sa môže použiť na vyčistenie meditačného priestoru, najmä ak sa priestor používa aj na iné účely. Vštepuje pozitívnosť a obnovuje sebadôveru. Energetický olej z borovice sa odporúča užívať v čase rekonvalescencie alebo po ochorení, keď je telo oslabené alebo pod ťažkým psychickým stresom. Esenciálny olej z borovice lesnej je známy pre svoje energizujúce a zahrievajúce účinky. Stimuluje myseľ, povzbudzuje celý organizmus a pomáha tak hlavne v jesennom a zimnou období pri udržovaní dobrej kondície a vitality. Zlepšuje sebavedomie, obnovuje sebadôveru, posilnenie nervovej sústavy, potláča pesimizmus a obnovuje emocionálnu pozitivitu a chuť do života.

Eukalyptus

Eukalyptusový olej má výraznú liečivú vôňu, ktorá má vplyv na fyzické aj emocionálne telo. Podporuje dušu, ktorá neustále čelí ochoreniam. Odhaľuje vzorce myslenia, ktoré neustále vyvolávajú zlý zdravotný stav. Takéto presvedčenie môže zahrňovať myšlienky ako "Nezaslúžim si byť zdravý" , "Ja som ten typ človeka, ktorý vždy ochorie", "Jediný spôsob ako si môžem oddýchnuť je ten, že ochoriem." Eukalyptus dáva odvahu čeliť týmto problémom a presvedčeniam. Eukalyptus olej nás vedie k prevzatiu plnej zodpovednosti za svoje vlastné zdravie. Dodáva dôveru, že potreby a túžby jednotlivca môžu byť splnené aj v prípade, že si dovolí byť zdravý.

Mandarínka

Mandarinka má veľmi povznášajúcu, "sladkú ovocnú" arómu, ktorá podporuje pocit šťastia a radosti a pomáha znižovať úzkosť. Tento nádherne sladký, čerstvý citrusový esenciálny olej podporuje pocity ľahkosti a pomáha s nervozitou a úzkosťou. Má upokojujúce účinky, vhodný pri depresii, navodzuje pocit pohody, podporuje tvorivosť a nové nápady, vhodná pri emocionálnom strese, obnovuje chuť do života, stimuluje zmysly, pôsobí na nervový sympatikus (upokojuje), je vhodná u detí (nadmerné nadšenie, tvrdohlavosť, ale aj obavy). Svojou osviežujúcou sladkou vôňou pôsobí blahodárne pri nadmernom strese a úzkosti. Veľké množstvo antioxidantov v mandarinkovom oleji má na organizmus blahodárne detoxikačné účinky.

Cédrové drevo

Cédrové drevo pomáha ľuďom zažiť silu a hodnotu ľudskej spolupatričnosti. Jedinci, ktorí potrebujú cédrové drevo, majú problémy vytvárať citové väzby v rámci sociálnych skupín. To môže byť spôsobené jednak silne vyvinutou potrebou individuality(nezávislosti). Cédrové drevo nám pomáha pocítiť spolupatričnosť a pomáha nám v procese otvorenia srdca, aby sme boli schopní prijímať lásku a podporu od od druhých ľudí. Olej podporuje človeka v tom, aby uvidel, že nie je sám, že život je spoluzdieľateľná skúsenosť. Taktiež pomáha nasmerovať a otvoriť vedomie jedinca k systému podpory, ktorý mu je k dispozícii, ako sú napríklad priatelia či rodina, ktorých doposiaľ prehliadal.

Jazmín

Olej Jazmín v nás vyživuje zdravú sexualitu a udržuje v rovnováhe sexuálne sily. Môže v nás prebudiť neprejavené vášne a znovuoživiť záujem v sexuálnej oblasti. Jazmín kultivuje pozitívne skúsenosti v intímnych vzťahoch tým, že prečisťuje nezdravé sexuálne chovanie a motiváciu. Olej nás motivuje k tomu, aby sa človek choval s úctou ako sám k sebe, tak aj k druhým. Je veľmi povznášajúci k emóciám a môže pomôcť zvýšiť intuitívne schopnosti a múdrosť. Môže tiež pomôcť pri presadzovaní silných, inšpiratívnych vzťahov.

Litsea Cubeba

Exotická citrónová vôňa Litsea vytvorí za krátky čas úžasnú atmosféru radosti a zároveň relaxu. Má neskutočne všestranné použitie. Okrem pozdvihnutia nálady a zaháňania smutných myšlienok pomáha pri spánku a celkovo vrámci imunity. Podpora koncentrácie a jasnej mysle, posilňuje trpezlivosť a vytrvalosť, povzbudzuje, dodáva atmosféru radosti a optimizmu, zlepšuje náladu, pomáha pri únave, letargii a depresii, vhodný na zlepšenie adaptácie.

Geránium 

Olej Geránium obnovuje vieru v prirodzenú dobrotu druhých a celého sveta. Podporuje dôveru, hlavne pokiaľ človek stratil dôveru k druhým kvôli ťažkým životným okolnostiam. Zároveň znovuobnovuje a posilňuje väzby k vlastným rodičom. Ak došlo k strate dôvery vo vzťahoch, geránium posilňuje emočnú úprimnosť, lásku a schopnosť odpúšťať. Olej pomáha liečiť zlomené srdce. Podporuje emočnú úprimnosť tým, že umožňuje prejaviť potlačený smútok a bolesť. Zjemňuje hnev a napomáha pri liečení emocionálnych zranení. Znovuotvára srdce tak, aby láska mohla voľne prúdiť. Môžeme ho nazvať emocionálnym liečiteľom.

Kardamón

Kardamon pomáha človeku znovu získať objektivitu, mentálnu jasnosť a sebakontrolu. Pomáha ľuďom, ktorí sa často cítia frustrovaní, či nahnevaní. Je užitočný pre ľudí s minulosťou plnou zlosti a agresivity, ktoré sú nasmerované von. Je vhodný pre jedincov, ktorí sa prehnane sústreďujú na svoje problémy, drámy a frustrácie. Pomáha nám prestať obviňovať tých druhých. Vyzýva nás, aby sme prevzali vlastnú zodpovednosť za svoje emócie. Tým môže dôjsť k ukľudneniu a lepšej kontrole vlastných emócií. Frustorvanosť mení na rešpektovanie ostatných.